Working Like a Horse. Your job is to lift25-kg crates a vertical distance of0.70
ID: 1763566 • Letter: W
Question
Working Like a Horse. Your job is to lift25-kg crates a vertical distance of0.70 m from the ground onto the bed ofa truck. (a) How many crates would you have to load ontothe truck in one minute for the average power output you use tolift the crates to equal 0.50 hp?1
(b) How many crates would you have to load onto the truck in oneminute for an average power output of 150 W?
2 (a) How many crates would you have to load ontothe truck in one minute for the average power output you use tolift the crates to equal 0.50 hp?
1
(b) How many crates would you have to load onto the truck in oneminute for an average power output of 150 W?
2
Explanation / Answer
massm = 25 kg vertical height h = 0.7 m work done to load one crate W = mgh = 25 * 9.8 * 0.7 = 171.5 J Power P = 0.5 hp = 0.5 * 746 Watt time t = 1 min = 60 s So, energy E = Pt = 22380 J So, No.of ctares N = E / W = 130.49 ~ 130 (b). power P ' = 150 watt time t= 1min = 60s energy E ' = P ' t So, No.of crates N ' = E ' / W = 52.47 ~ 52Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.