Worked out steps to answer A.) 25points-5 points each wood products remanufactur
ID: 3056368 • Letter: W
Question
Worked out steps to answer A.)
25points-5 points each wood products remanufacturer produces 4 sizes of moulding in the following proportions: 24 mm 32 mm 40 mm 48 mm 25% 35% 10% 30% Assume the following pieces greater or equal to 40 mm are considered large, while pieces less than 40 mm are considered small; all sampling is done with replacement. a) Calculate standard deviation of moulding size. b) If 8 pieces of moulding are randomly selected, what is the probability of getting exactly two pieces of each of the four sizes? c) What is the probability of not selecting a large piece? d) What is the probability of not selecting a large piece in a sample of 8? e) If 5% of the pieces are defective, what is the probability of producing an hcceptable piece or a large piece? Answor Lays 69.2865 (6) 36 o, o (d) 0.0168Explanation / Answer
a)
b)
from multinomial distrbution selecting 2 of ech type =(8!/(2!*2!*2!*2!))*(0.25)2*(0.35)2*(0.1)2*(0.3)2 =0.01736
c)
P(not selecting a larger pieice =P(selecting a size less than 40 mm) =0.25+0.35 =0.6
d)
probabilty =P(all 8 are smaller than 40)=(0.6)8 =0.0168
e) probabilit =1-P(less than 40 and defective) =1-0.6*0.05=0.97
x p(x) xP(x) (x-)2 (x-)2P(x) 24 0.250 6.000 134.560 33.640 32 0.350 11.200 12.960 4.536 40 0.100 4.000 19.360 1.936 48 0.300 14.400 153.760 46.128 total 1 = 35.60 320.640 2= 86.2400 std deviation= = 2 = 9.2865Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.