1. a) A spring has a force constant (k=18N/m). if it iscompressed 50 cm from its
ID: 1763419 • Letter: 1
Question
1. a) A spring has a force constant (k=18N/m). if it iscompressed 50 cm from its original equilibrium length, how muchmass will have gained? b) A typical household uses 500 kwh (kilo-watt-hours,note: the kwh works out to be units of energy if you think aboutit) of energy in 1 month. How much mass is converted to producethis? c) Explain then, how you can make a heavy particle froma light particle at an accelerator. a) A spring has a force constant (k=18N/m). if it iscompressed 50 cm from its original equilibrium length, how muchmass will have gained? b) A typical household uses 500 kwh (kilo-watt-hours,note: the kwh works out to be units of energy if you think aboutit) of energy in 1 month. How much mass is converted to producethis? c) Explain then, how you can make a heavy particle froma light particle at an accelerator. b) A typical household uses 500 kwh (kilo-watt-hours,note: the kwh works out to be units of energy if you think aboutit) of energy in 1 month. How much mass is converted to producethis? c) Explain then, how you can make a heavy particle froma light particle at an accelerator.Explanation / Answer
force constant k = 18 N / m compression x = 50 cm = 0.5 m in equilibrium mg = kx from this mass m = kx / g = 0.9183 kgRelated Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.