1. a Mass m1 moves with an accerlation under the action of a Force F. A second m
ID: 2117812 • Letter: 1
Question
1. a Mass m1 moves with an accerlation under the action of a Force F. A second mass m2 is added on top of m1 and the acceralation of the combined system of the two masses drops to a/5. assuming that the force remains the same Find the ratio of m1/m2 using newton second law.
2. A 2.5kg sphere is released from rest and falls towards earth. What is the momentum after 4 seconds
A) If it is dropped from a height if 300m
B) if it is dropped from a height of 19.6m
State both magnitude and direction
assume the collision between the sphere and earth if any is purely elastic
3. two particles have a total mass of m1+m2=10kg Relative to the same orgin Particle A (of mass m1) is located on the x axis at x=2m while Particle B (of mass m2)is located on the x axis at x=4m. the center of mass of this two particle system is located at
x=340 cm. find the mass of each particle.
4. A wooden crate of mass 1000 kg rests on a flat wooden floor. An effort is made to start the crate sliding by pulling on a rope that makes the angle of 60 degrees with the vertical. if the cofficient of static friction between the crate and floor is 0.4. What is the minimum rope tension F that will start the sliding motion?
Explanation / Answer
1) F = m1a and F = (m1+m2)a/5 so m1a = (m1+m2)a/5 so 5m1 = m1 + m2 m1/m2 = 1/4
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.