A car (mass = 1190 kg) is traveling at43 m/s when it collides head-on with aspor
ID: 1762769 • Letter: A
Question
A car (mass = 1190 kg) is traveling at43 m/s when it collides head-on with asport utility vehicle (mass = 2470 kg)traveling in the opposite direction. In the collision, the twovehicles come to a halt. At what speed was the sport utilityvehicle traveling?1 m
ssm A 2.00 kg ball (ball 1), moving to the right at avelocity of +1.00m/s on a frictionless table, collides head-on with a stationary7.80 kg ball (ball 2). Find the finalvelocities of the balls if the collision is as specifiedbelow. (a) elastic collision ball 1 1 m/s ball 2 2 m/s
(b) completely inelastic collision ball 1 3 m/s ball 2 4 m/s
(a) elastic collision ball 1 1 m/s ball 2 2 m/s
(b) completely inelastic collision ball 1 3 m/s ball 2 4 m/s ball 1 1 m/s ball 2 2 m/s
Explanation / Answer
Momentum of car = mv = 1190 kg * 43 m/s = 51170 kgm/s The two vehicles come to a halt when they have samemomentum mv = MV V = mv / M = 51170kgm/s / 2470 kg =20.71 m/sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.