A car (m= 2740kg)is moving at a speed of35.6m/s on the highway .the driver notic
ID: 1672035 • Letter: A
Question
A car (m= 2740kg)is moving at a speed of35.6m/s on the highway .the driver notices slower traffic ahead andapplies the brakes . The car slows down to a speed of 17.2 m/s in adistance of 148m due to the combination of the brakes and theair resistance acting on the car . The brakes apply a constantforce of 7500N while applied. A)what is the work done on the car by the force of the airresistance? B )determine the magnitude of the average force of the airresistance acting on the car ? A car (m= 2740kg)is moving at a speed of35.6m/s on the highway .the driver notices slower traffic ahead andapplies the brakes . The car slows down to a speed of 17.2 m/s in adistance of 148m due to the combination of the brakes and theair resistance acting on the car . The brakes apply a constantforce of 7500N while applied. A)what is the work done on the car by the force of the airresistance? B )determine the magnitude of the average force of the airresistance acting on the car ?Explanation / Answer
mass m = 2740 kg
Initial speed u = 35.6 m / s
Final speed v = 17.2 m / s
Distance S= 148 m
Force F = 7500 N
Work done by applied constant force W = F S= 1110000 J
Net work done W ‘ = change in kineticenergy
= ( 1/ 2) m[ v ^ 2- u^ 2]
= 1330982.4 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.