A car of mass M= 1300kg traveling at45.0 km/hr enters a banked turn covered with
ID: 1760858 • Letter: A
Question
A car of mass M= 1300kg traveling at45.0 km/hr enters a banked turn covered with ice. The road isbanked at an angle , and there is no friction between theroad and the car's tires. A.What is the radius of the turn if = 20.0(deg)(assuming the car continues in uniform circular motion around theturn)? A car of mass M= 1300kg traveling at45.0 km/hr enters a banked turn covered with ice. The road isbanked at an angle , and there is no friction between theroad and the car's tires. A.What is the radius of the turn if = 20.0(deg)(assuming the car continues in uniform circular motion around theturn)?Explanation / Answer
M = 1300 kg, v = 45.0 km/hr = 45/3.6 m/s, = 20.0o find the radius R of the turnMv2/R = Mg*tan
R = v2/(g*tan) = 43.8 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.