A car of mass 1470 kg traveling at 22 m/s is at the foot of a hill that rises 10
ID: 3894074 • Letter: A
Question
A car of mass 1470 kg traveling at 22 m/s is at the foot of a hill that rises 100 m in 3.6 km. At the top of the hill, the speed of the car is 10 m/s. Find the average power delivered by the car's engine, neglecting any frictional losses.
Vi = 22 m/s m = 1470 Kg h = 100m D = 3600 m
Energy at the bottom Eb = (1/2)1470*(22^2) (potential Energy is zero) = 355740 J
Energy at the top Et = KE + PE = (1/2)1470(10^2) + 1470*9.8*100 = 73500+1440600 = 1514100J
Eb + Work Done = Et
355740 + W = 1514100
or Work Done W = 1514100 - 355740 = 1158360 J
time t = distance/average velocity = 3600/(22+10)/2 = 3600/16 = 225 secs
Average Power = W/t = 1158360/225 = 5148.27 Watts,
What is wrong with the above?
Explanation / Answer
First, in all questions like this, a drawing is a great help.
Draw a right-angled triangle ABC, angle ABC = 90
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.