A car of mass 1500 kg moving at 25.0 m/s collides with a truckof mass 4500 kg at
ID: 1728527 • Letter: A
Question
A car of mass 1500 kg moving at 25.0 m/s collides with a truckof mass 4500 kg at rest. The bumpers of the two vehicles locktogether during the crash. *Compare the force exertedby the car on the truck with that exerted by the truckon the car during the collision. Is one force largerthan the other or are they equal in magnitude to each other? *What is the finalvelocity of the car and truck jsut after the collison? Showcalculations. A car of mass 1500 kg moving at 25.0 m/s collides with a truckof mass 4500 kg at rest. The bumpers of the two vehicles locktogether during the crash. *Compare the force exertedby the car on the truck with that exerted by the truckon the car during the collision. Is one force largerthan the other or are they equal in magnitude to each other? *What is the finalvelocity of the car and truck jsut after the collison? Showcalculations.Explanation / Answer
Mass of the car, M1 = 1500 kg Speed of the car before collision, V1 = 25m/s Mass of the truck, M2 = 4500 kg Speed of the truck, V2 = 0 m/s Common speed after collision, V = ? ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ * Newton's third law of motionstates that , " Action and reaction are equal and opposite. * Hence, the force exerted by thecar on the truck is equal to the force exerted by the truck on thecar in magnitudeand opposite in direction. ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ From the law of conservation of momentum, Total momentum after collision = Total momentumbefore collision ( M1 + M2 ) V = M1 V1 + m2 V2 6000 V = 1500 * 25 + 4500 * 0 Final speed of the car and truck aftercollision, V = 6.25 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.