A fireman 44.0m away from a burning building directs a stream ofwater from a gro
ID: 1759589 • Letter: A
Question
A fireman 44.0m away from a burning building directs a stream ofwater from a ground-level fire hose at an angle of 40 degrees abovethe horizontal. If the speed of the stream as it leaves thehose is 40.0 m/s, at what height will the stream of water strikethe building? ____ m (above ground level)the work I did (but got it wrong) was: I found Vx= 30.64 m/s, Vy= 25.71 m/s, t= 1.44 s then I plugged my numbers into deltaY= Vy(t) + 1/2(g)(t)^2 =47.2m
help please! i will rate you lifesaver if webassign acceptsthe answer you help me find!
THANKS! ____ m (above ground level)
the work I did (but got it wrong) was: I found Vx= 30.64 m/s, Vy= 25.71 m/s, t= 1.44 s then I plugged my numbers into deltaY= Vy(t) + 1/2(g)(t)^2 =47.2m
help please! i will rate you lifesaver if webassign acceptsthe answer you help me find!
THANKS!
Explanation / Answer
Given that theinitial velcotiy of water is U = 40 m/s The angle ofprojection is = 400 The horizontaldistance is R = 44 m ------------------------------------------------------------------------------------- The maximum verticle height from theequation of motion is Vy2 - Uy2 =-2gH 0- Uy2 = -2gH ( atmaximum height the veritcle final velcoity is Vy2 = 0) H = Uy2 / 2g =U2sin2 / 2g =(40 m/s*sin400)2 /2*9.8m/s2 =---------- mRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.