A fireman d= 33m away from a burning building directs a stream of water from a g
ID: 1328232 • Letter: A
Question
A fireman d= 33m away from a burning building directs a stream of water from a ground level fire hose at an angle of 36 degrees above the horizontal as shown in the figure. If the speed of the stream as it leaves the hose is vi= 40 m/s, at what height will the stream of water strike the building? A fireman d= 33m away from a burning building directs a stream of water from a ground level fire hose at an angle of 36 degrees above the horizontal as shown in the figure. If the speed of the stream as it leaves the hose is vi= 40 m/s, at what height will the stream of water strike the building?Explanation / Answer
Here ,
theta =36 degree
vi = 40 m/s
d = 33 ,
let the height is h
using equation of trajectory of projectile
h = x * tan(theta) - g * x^2/(2 *(v * cos(theta))^2)
h = 33 * tan(36) - 9.8 * 33^2/(2 * (40 * cos(36))^2)
h = 18.9 m
the height where water strike is 18.9 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.