Two loud speakers are 2.63 m apart. I am standing 2.5 m from one of them and 3.5
ID: 1758700 • Letter: T
Question
Two loud speakers are 2.63 m apart. I am standing
2.5 m from one of them and 3.58 m from the other. The two speakersare
driven by a single oscillator. If the frequency of the oscillatoris swept from 100 Hz to
1000 Hz, ?nd the lowest frequency (Hz) at which I will hear anenhancement of the sound
intensity due to constructive interference of the waves from thetwo speakers. Use
343 m/s for the speed of sound. (DO NOT use the double-slitequation, d sin = m.
This equation is only valid for observations far from the twoslits, compared to the
distance between the two slits.)
Explanation / Answer
Distance of you from one of the speaker y = 2.5 m Distance of you from second speaker y ' = 3.58 m Path difference of the two sound waves D = y ' -y = 1.08 m Speed of the sound v = 343 m / s wavelength of the wave = v / f here f = frequency of the wave = its value inbetween 100 Hz to 1000 Hz if the path difference is equal to wavelength thenintensity of the sound is maximum That means v / f = 1.08 m f = v / 1.08 = 343 / 1.08 = 317.59 Hz i.e., required lowest frequency f = 317.59 HzRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.