Two slits are separated by 2.00 ×10 – 5 m. They are illuminated by lightof wavel
ID: 1757693 • Letter: T
Question
Two slits are separated by 2.00 ×10–5 m. They are illuminated by lightof wavelength 5.60 × 10-7 m. If the distance fromthe slits to the screen is 6.00 m, what is the separation betweenthe central bright fringe and the third dark fringe?a. 0.070 m
b. 0.421 m
c. 0.168 m
d. 0.224 m
e. 0.084 m Two slits are separated by 2.00 ×10–5 m. They are illuminated by lightof wavelength 5.60 × 10-7 m. If the distance fromthe slits to the screen is 6.00 m, what is the separation betweenthe central bright fringe and the third dark fringe? 0.070 m 0.421 m 0.168 m 0.224 m 0.084 m
Explanation / Answer
Two slits separation d = 2.00 ×10–5 mwavelength = 5.60 × 10-7 m the distance from the slits to the screen D = 6.00 m the separation between the central bright fringe and thethird dark fringe y = 5 where = fringe width = D / d So, y = 5D / d = 84 *10 ^ -2 m = 0.84m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.