Two skaters, each of mass 60 kg, approach each other along parallel paths separa
ID: 2022810 • Letter: T
Question
Two skaters, each of mass 60 kg, approach each other along parallel paths separated by 12.1 m. They have equal and opposite velocities of 1.2 m/s. The first skater carries one end of a long pole with negligible mass, and the second skater grabs the other end of it as she passes; see the figure. Assume frictionless ice. Describe quantitatively the motion of the skaters after they have become connected by the pole. What is their angular speed? By pulling on the pole, the skaters reduce their separation to 1.0 m. What is their angular speed then? Calculate the ratio of the final kinetic energy to the original kinetic energyExplanation / Answer
a) w = v/r
here, r = L/2 = 4.9/2 = 2.45 m
so, w = 1.9/2.45
= 0.78 rad/s <<<<<<<<<<<<<<<<<<-------------Answer
b) Apply consrvation angular momentum
I1*w1 = I2*w2
w2 = w1**I1/I2
= w1*(2*m*r1^2)/(2*m*r2^2)
= w1*(r1/r2)^2
= 0.78*(2.45/0.5)^2
= 18.7 rad/s <<<<<<<<<<<<<<<<<<-------------Answer
c)
KEf = 0.5*I2*w2^2
= 0.5*(2*m*r2^2)w2^2
KEi = 0.5*(2*m*r1^2)w1^2
KEf/KEi = (r2^2*w2^2)/(r1^2*w1^2)
= (0.5^2*18.7^2)/(2.45^2*0.78^2)
= 24.2 <<<<<<<<<<<<<<<<<<-------------Answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.