Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Two singly charged particles pass through a mass spectrometer as illustrated in

ID: 2027630 • Letter: T

Question

Two singly charged particles pass through a mass spectrometer as illustrated in the figure below. The electric field between the plates of the velocity selector has a magnitude of 8800V/m, and the magnetic fields in both the velocity selector and the deflection chamber have a magnitude of 0.200T. In the deflection chamber the first particle strikes a photographic plate 12.3cm removed from its exit point after traveling in a semicircle. the second particle strikes 16.7cm further from the exit point than the first particle.
a)find the velocity of the particles exciting the velocity slector.
V=E/B my answer was 4.4e4
b)What is the mass of the first particle?
m/q=rB/V r=d/2 my answer was 3.8e-7
c)What is the mass of the second particle?
m=rqB/V my answer was 6.07e-27
d)Determine the identity of the particles. Choose from the table
Al 27.0
Ti 47.9
Cu 63.5
Ag 107
Au 197
i came up with 36.57 which isnt on the chart.

Explanation / Answer

Magnitu of the magnetic field, E = 8800 V/m Magnitude of the magnetic field, B = 0.200 T _____________________________________________________________________________ a) Velocity of the particles, v = E / B = 44000 m/s _____________________________________________________________________________ b)radius , r = d / 2 = 12.3 cm / 2 = 0.0615 m the mass of the first particle, m = (qBr) / v                                                     = (1.6x10-19 C)(0.200 T) (0.0615 m) / (44000 m/s)                                                 m =    4.47x10-26   kg   _____________________________________________________________________________ c) the distance of the second particle , d = 12.3 cm + 16.7 cm                                                                 = 29.0 cm                                                                 = 0.29 m therefore, the radius, r =  0.29 m / 2 =  0.145 m    the mass of the second particle, m = (qBr) / v                                                       = (1.6x10-19 C)(0.200 T) (0.145 m) / (44000 m/s)                                                   m   = 1.05x10-25 kg ______________________________________________________________________________ d) The mass number of the first particle, n =  (4.47x10-26   kg  ) / (1.66x10-27 kg)                                                                 n = 27 therefore, the first particle is aluminium ( Al ) The mass number of the first particle, n =  (1.05x10-25 kg) / (1.66x10-27 kg)                                                                 n = 63.52 therefore, the second particle is Copper (Cu)                                                                 n = 63.52 therefore, the second particle is Copper (Cu)
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote