Given the following values, which of the following are true for this 60 kg femal
ID: 175746 • Letter: G
Question
Given the following values, which of the following are true for this 60 kg female? VE = 6 lpm, FIO2 = 0.21, FEO2 = 0.16, FECO2 = 0.04. Please note that A = incorrect and B = correct in these items.
VO2 = 300 cc/min
VO2 is approximately 1.4 mets
VCO2 is approximately 24 ml/min
This subject may have a mild fever
RER value = 0.8
- A. B.VO2 = 300 cc/min
- A. B.VO2 is approximately 1.4 mets
- A. B.VCO2 is approximately 24 ml/min
- A. B.This subject may have a mild fever
- A. B.RER value = 0.8
Explanation / Answer
1. The VO2 is volume of oxygen consumed is calculated as follows:
VO2= VE X ( F1O2- FE02)
= 6 X (0.21- 0.16)
= 6 X 0.05= 0.3 lpm= 300 cc/min
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.