A woman of mass 75 kg is at rest. She starts running with anacceleration of 2 m/
ID: 1757051 • Letter: A
Question
A woman of mass 75 kg is at rest. She starts running with anacceleration of 2 m/s2 tangential to the edge of astationary merry-go-round.After running for 6 secs, she jumps onthe merry-go-round, setting it into motion. Themerry-go-round has a radius of 2m and a moment of inertia about anaxis through its center of 1200 kg m2 . What is theangular velocity of the system after the woman has jumped on? What is the kinetic energy of the system after the woman walks tothe center of the merry-go-round?Please show all work.
Explanation / Answer
Given that the mass of woman is m = 75 kg accelarationis a = 2 m/s2 Time taken is t = 6 sec radius of the disk si r = 2 m moment of inertia is I = 1200kg.m2 ------------------------------------------------------------------------------------ The final veloctiy of woman is V = u + at =0 + at =2 m/s2 *6sec = 12 m/s From the conservationof angular momnetum mVr = ( I +mr2 ) = mVr / ( I +mr2 ) =---------- rad/sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.