A woman of mass 45kg is standing in an elevator. a) If the elevator floor pushes
ID: 1667871 • Letter: A
Question
A woman of mass 45kg is standing in an elevator. a) If the elevator floor pushes up on her feet with a force of406N, what is the acceleration of the elevator?(magnitude anddirection) b) If the elevator is moving at 1.1m/s as it passes thefourth floor on its way down, what is its speed 2.5s later? A woman of mass 45kg is standing in an elevator. a) If the elevator floor pushes up on her feet with a force of406N, what is the acceleration of the elevator?(magnitude anddirection) b) If the elevator is moving at 1.1m/s as it passes thefourth floor on its way down, what is its speed 2.5s later?Explanation / Answer
lift pushes upwardsso taking the equation in upwards direction
406 - mg = ma 406 - 45g = 45 a a = -0.78 m/s^2 means she is acceleratingdownwards
v = u + at v = -1.1 - .78 * 0.25 = 3 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.