A proton moves perpendicularly to a uniform magneticfield (Vector B) at 1.0 x10
ID: 1756877 • Letter: A
Question
A proton moves perpendicularly to a uniform magneticfield (Vector B) at 1.0 x107 m/s and exhibits an acceleration of 2.0 x 1013 m/s2 in the+x-direction when its velocity is in the+z-direction. Determine the magnitude and direction of thefield.1 T
2---Select----y direction+z direction-x direction+x direction+y direction-z direction ? -y direction +z direction -x direction +x direction +y direction -z direction A proton moves perpendicularly to a uniform magneticfield (Vector B) at 1.0 x107 m/s and exhibits an acceleration of 2.0 x 1013 m/s2 in the+x-direction when its velocity is in the+z-direction. Determine the magnitude and direction of thefield.
1 T
2---Select----y direction+z direction-x direction+x direction+y direction-z direction ? -y direction +z direction -x direction +x direction +y direction -z direction
Explanation / Answer
charge q = 1.6 * 10 ^ -19 C speed v = 1 * 10 ^ 7 m / s accleration a = 2 * 10 ^ 13 m / s ^ 2 force on proton F = ma where m = mass of proton = 1.67 * 10 ^ -27 kg So, F = 3.3 * 10 ^ -14 N we know F = Bvq from this magnetic field B = F / vq = 2.0875 * 10 ^ -2 T = 0.20875 * 10 ^ -3 TRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.