A proton is traveling horizontally to the right at 4.40×10 6 m/s . Part A Find (
ID: 1527605 • Letter: A
Question
A proton is traveling horizontally to the right at 4.40×106 m/s .
Part A
Find (a)the magnitude and (b) direction of the weakest electric field that can bring the proton uniformly to rest over a distance of 3.30 cm .
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
SubmitMy AnswersGive Up
Part C
How much time does it take the proton to stop after entering the field?
SubmitMy AnswersGive Up
Part D
What minimum field ((a)magnitude and (b)direction) would be needed to stop an electron under the conditions of part (a)?
SubmitMy AnswersGive Up
Part E
A proton is traveling horizontally to the right at 4.40×106 m/s .
Part A
Find (a)the magnitude and (b) direction of the weakest electric field that can bring the proton uniformly to rest over a distance of 3.30 cm .
E = N/CSubmitMy AnswersGive Up
Part B
= counterclockwise from the left directionSubmitMy AnswersGive Up
Part C
How much time does it take the proton to stop after entering the field?
t = sSubmitMy AnswersGive Up
Part D
What minimum field ((a)magnitude and (b)direction) would be needed to stop an electron under the conditions of part (a)?
E = N/CSubmitMy AnswersGive Up
Part E
= counterclockwise from the left directionExplanation / Answer
part a:
initial speed=4.4*10^6 m/s
distance=3.3 cm=0.033 m
final speed=0
if acceleration is a,
then final velocity^2-initial velocity^2=2*a*0.033
==>a=-2.933*10^14 m/s^2
then force on proton=mass*a=-4.8987*10^(-13) N
as force due to electric field=charge*electric field
electric field=force/charge=-3.062*10^6 N/C
so magnitude=3.062*10^6 N/C
direction=0 degree with left direction
part C:
time taken=(final speed-initial speed)/acceleration
=1.5*10^(-8) seconds
part D:
if it is an electron, force =mass of electron*acceleration
=-2.669*10^(-16) N
then electric field=force/charge
=1668.143 N/C
angle with left=180 degrees
note:
values used:
mass of proton=1.67*10^(-27) kg
mass of electron=9.1*10^(-31) kg
charge on proton=1.6*10^(-19) C
charge on electron=-1.6*10^(-19) C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.