Two loops of wire are arranged so that a changing current inthe primary will ind
ID: 1755832 • Letter: T
Question
Two loops of wire are arranged so that a changing current inthe primary will induce a current in the secondary. The secondaryloop has twice as many turns as the primary loop. As long as thecurrent in the primary is steady at 3.0 A, the current in thesecondary will be Two loops of wire are arranged so that a changing current inthe primary will induce a current in the secondary. The secondaryloop has twice as many turns as the primary loop. As long as thecurrent in the primary is steady at 3.0 A, the current in thesecondary will beExplanation / Answer
Given that The secondary loop has twice as many turns as the primary loop,that means Ns = 2Np Current in the primary coil is Ip = 3.0A Then the transformer ratio is Is /Ip = Np / Ns Is =(Np / Ns)Ip = (1/2)(3.0A) = 1.50A Therefore the current (Is) in the secondary coil = 1.50A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.