A 180-N child is in a swing that isattached to ropes 2.20 m long. Find thegravit
ID: 1755666 • Letter: A
Question
A 180-N child is in a swing that isattached to ropes 2.20 m long. Find thegravitational potential energy associated with the child relativeto her lowest position at the following times. (a) when the ropes are horizontal1 J
(b) when the ropes make a 34.0° angle with the vertical
2 J
(c) when the child is at the bottom of the circular arc
3 J
(a) when the ropes are horizontal
1 J
(b) when the ropes make a 34.0° angle with the vertical
2 J
(c) when the child is at the bottom of the circular arc
3 J
Explanation / Answer
the gravitational potential energy is PE=m*g*h Part A) PE=m*g*h PE=180*2.2 PE=396 J Part B) PE=m*g*h PE=180*(2.2-2.2cos34) PE=67.7 J Part C) PE=m*g*h PE=180*0 PE=0 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.