A 1700 kg automobile is at rest at atraffic signal. At the instant the light tur
ID: 1676147 • Letter: A
Question
A 1700 kg automobile is at rest at atraffic signal. At the instant the light turns green, theautomobile starts to move with a constant acceleration of3.0 m/s2. At the same instant a2200 kg truck, traveling at a constantspeed of 6.0 m/s, overtakes and passes theautomobile. (a) How far is the center of mass of theautomobile truck system from the traffic light at t = 3.0s?1 m
(b) What is the speed of the center of mass of the automobile-trucksystem then?
2 m/s (a) How far is the center of mass of theautomobile truck system from the traffic light at t = 3.0s?
1 m
(b) What is the speed of the center of mass of the automobile-trucksystem then?
2 m/s
Explanation / Answer
(a) ar t=3 s equation motion of truck: x1=6*t for the automobile x2=1.5*t2 =>x1=18 m x2=13.5 => CG =(x1*2200+x2*1700)/(2200+1700)=16m (b) the speed of the center of mass of theautomobile-truck system then Vg=(2200*6 +1700*3*3)/(2200+1700)=7.31m/s =>x1=18 m x2=13.5 => CG =(x1*2200+x2*1700)/(2200+1700)=16m (b) the speed of the center of mass of theautomobile-truck system then Vg=(2200*6 +1700*3*3)/(2200+1700)=7.31m/sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.