Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 1700 kg automobile is at rest at a traffic signal. At the instant the light tu

ID: 2201508 • Letter: A

Question

A1700kg automobile is at rest at a traffic signal. At the instant the light turns green, the automobile starts to move with a constant acceleration of3.0m/s2. At the same instant a2600kg truck, traveling at a constant speed of7.0m/s, overtakes and passes the automobile.

Explanation / Answer

We generally do not answer the questions of those who are having low rating. You are having a rating of "86%". Please rate all answers and improve your rating. Even if you find the answers are incorrect, first rate Lifesaver or helpful to the best answer and then rate other answers as not helpful. But do rate them for the good of both of us. Thanks!! Coming to the problem a)m_automobile = 1700 Kg a = 3 m/s^2 m_truck = 2600 Kg, v_truck = 7 m/s => s_truck = 7*3 = 21 m after 3 seconds, v_automobile = u+at = 0+(3*3) = 9 m/s s_automobile = 0.5*3*(3^2) = 13.5 m center of mass of the automobile truck system from the traffic light at t= 3.0 s = ((m_automobile*s_automobile)+(m_truck*s_truck))/(m_automobile+m_truck) = ((1700*13.5)+(2600*21))/(1700+2600) = 18.035 m b)the speed of the center of mass of the automobile-truck system = ((m_automobile*v_automobile)+(m_truck*v_truck))/(m_automobile+m_truck) = ((1700*9)+(2600*7))/(1700+2600) = 7.791 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote