Mars rotates about its axis once every 88 642 s. A spacecraftcomes into the sola
ID: 1755560 • Letter: M
Question
Mars rotates about its axis once every 88 642 s. A spacecraftcomes into the solar system and heads directly toward Mars at aspeed of 0.800c. What is the rotational period of Marsaccording to the beings on the spaceship?a. 181 000 s
b. 88 600 s
c. 105 000 s
d. 53 100 s
e. 148 000 s Mars rotates about its axis once every 88 642 s. A spacecraftcomes into the solar system and heads directly toward Mars at aspeed of 0.800c. What is the rotational period of Marsaccording to the beings on the spaceship? 181 000 s 88 600 s 105 000 s 53 100 s 148 000 s
Explanation / Answer
We know that : t` = t / (1 - v2 /c2 ) Given : t = 88642 s v = 0.800c t` = 88642 / [1 - ((0.80c)2 / c2 )] = 147736.667 s ˜ 148000 s Hope this helps u!Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.