Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

At a rock concert, a dB meter registered 130 dB when placed2.8 in front of a lou

ID: 1755429 • Letter: A

Question

At a rock concert, a dB meter registered 130 dB when placed2.8 in front of a loudspeaker on the stage. a. What was the power output of the speaker, assuming uniformsperical spreading of the sound and neglecting absorption in theair? b. How far away would the sound level be a somewhat reasonable90 dB? At a rock concert, a dB meter registered 130 dB when placed2.8 in front of a loudspeaker on the stage. a. What was the power output of the speaker, assuming uniformsperical spreading of the sound and neglecting absorption in theair? b. How far away would the sound level be a somewhat reasonable90 dB?

Explanation / Answer

Given that The intensity level of sound () = 130dB Distance from the loud speaker (r) =2.8m The reference intensity (Io)=10-12W/m2 Now finding the intensity of the sound from the                             =10dBlog(I1/Io) Then the calculating I1 we get                                = 10W/m2 Now the power output of the speaker is given by                                 P = IA                                    = I*4r2                                    = 985W b) Given that The intensity level of sound () = 90dB Distance from the loud speaker (r) =?m The reference intensity (Io)=10-12W/m2 Now finding the intensity of the sound from the                             =10dBlog(I2/Io) Then the calculating I2 we get                                = 10-3W/m2 Now the power output of the speaker is given by                                 P = IA                        985W = ( 10-3W/m2 )*4r2 Then distance is given by                                   r = 280m                                                                        = 985W b) Given that The intensity level of sound () = 90dB Distance from the loud speaker (r) =?m The reference intensity (Io)=10-12W/m2 Now finding the intensity of the sound from the                             =10dBlog(I2/Io) Then the calculating I2 we get                                = 10-3W/m2 Now the power output of the speaker is given by                                 P = IA                        985W = ( 10-3W/m2 )*4r2 Then distance is given by                                   r = 280m                                     Given that The intensity level of sound () = 90dB Distance from the loud speaker (r) =?m The reference intensity (Io)=10-12W/m2 Now finding the intensity of the sound from the                             =10dBlog(I2/Io) Then the calculating I2 we get                                = 10-3W/m2 Now the power output of the speaker is given by                                 P = IA                        985W = ( 10-3W/m2 )*4r2 Then distance is given by                                   r = 280m                                    
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote