At a rock concert, a dB meter registered 133 dBwhen placed 2.4 m in front of a l
ID: 1454155 • Letter: A
Question
At a rock concert, a dB meter registered 133 dBwhen placed 2.4 m in front of a loudspeaker on the stage.
Part A
What was the power output of the speaker, assuming uniform spherical spreading of the sound and neglecting absorption in the air?
Part B
How far away would the sound level be a somewhat reasonable 94 dB ?
At a rock concert, a dB meter registered 128 dBwhen placed 2.9 m in front of a loudspeaker on the stage.
Part A
What was the power output of the speaker, assuming uniform spherical spreading of the sound and neglecting absorption in the air?
Part B
How far away would the sound level be a somewhat reasonable 88 dB ?
Explanation / Answer
here,
part A)
If the dB are sound-intensity dB (dB-SIL), then the reference level is I0 = 10^-12 W/m^2
133 = 10*log(I/I0) = 10*[log(I) + 12]
13.3 = log(I) + 12
log(I) = 1.3, I = 19.95 W/m^2
This is covering an area of 4*pi*(2.4^2),
so the total power is 19.95*4*pi*(2.4^2) W.
Power , P = 3613.66 W
Part B)
94 dB = 10*[log(I) + 12]
log(I) = - 2.6
I = 2.5 * 10^-3 W/m^2
The distance is such that the area covered by 3613.66 W yields 10^-3 W/m^2:
3613/(4*pi*r^2) = 2.5 * 10^-3
r = 214.56 m
the distance of the sound level is 214. 56 m
-------------------------
part A)
If the dB are sound-intensity dB (dB-SIL), then the reference level is I0 = 10^-12 W/m^2
128 = 10*log(I/I0) = 10*[log(I) + 12]
12.8 = log(I) + 12
log(I) = 0.8, I = 6.31 W/m^2
This is covering an area of 4*pi*(2.9^2),
so the total power is 6.31*4*pi*(2.9^2) W.
Power , P = 666.52 W
Part B)
88 dB = 10*[log(I) + 12]
log(I) = - 3.2
I = 0.63 * 10^-3 W/m^2
The distance is such that the area covered by 666.52 W yields 10^-3 W/m^2:
666.52/(4*pi*r^2) = 0.63 * 10^-3
r = 290.23 m
the distance of the sound level is 290.23 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.