At a rock concert, a dB meter registered 128 dB when placed 2.6 m in front of a
ID: 1451458 • Letter: A
Question
At a rock concert, a dB meter registered 128 dB when placed 2.6 m in front of a loudspeaker on the stage. The intensity of the reference level required to determine the sound level is 1.0 times 10^-12 W/m^2. Part A What was the power output of the speaker, assuming uniform spherical spreading of the sound and neglecting absorption in the air? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. Part B How far away would the sound level be 81 dB ? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.Explanation / Answer
Part A
we know that
128dB = 10 log I/I0
12.8 = log I/10^-12
I = 6.3095 W/m^2
Power = I x 4pir^2
Power = 535.989 W
part B
81 = 10logI/I0
I = 0.000125892
P/4piR^2 = I
R = 582.067 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.