I am not sure where to start with this problem. The current through a pacemaker
ID: 1755309 • Letter: I
Question
I am not sure where to start with this problem. The current through a pacemaker is 0.015A. Determine thenumber of electrons that flow during 1) 5 min 2) 5 hours of operation. I know that: 5 min = 300 s 5 hr = 18000s I = .015A electron charge is 1.6x10-19 I am not sure where to start with this problem. The current through a pacemaker is 0.015A. Determine thenumber of electrons that flow during 1) 5 min 2) 5 hours of operation. I know that: 5 min = 300 s 5 hr = 18000s I = .015A electron charge is 1.6x10-19Explanation / Answer
given current I = 0.015 A we know that current I = ( charge ) / time I = q /t q = I* t for 5 min = 300 s q = (0.015A) ( 300s ) =4.5 C the chareg of the electron is e = 1.6x10-19 C so the number of electrons = q /e =----- for 5hr = 18000 s charge q = (0.015A)(18000s) =270 C the chareg of the electron is e = 1.6x10-19 C so the number of electrons = q /e =----- the chareg of the electron is e = 1.6x10-19 C so the number of electrons = q /e =----- plug in and calculateRelated Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.