I am not sure how to calculate the part f. Can anyone help me please with this p
ID: 1414988 • Letter: I
Question
I am not sure how to calculate the part f. Can anyone help me please with this part? :( when the falling mass is 0.250 kg, a student obtains an acceleration from part 2.1 of 0.3±0.1 m/s2 and the radius of the shaft from part 2.2.1 of 0.015 m. a) What is the expected angular acceleration as for part 2.2.2? 2 The measured angular acceleration from part 2.3 is 16.1±0.3 rade b) Does the measurement agree with the calculation? Justify your answer with a brief explanation c) Calculate the tension in the string using the measured values for mass and acceleration. d) Calculate the torque due to the falling mass e) Calculate the moment of inertia, l using the measured value of = 16.1±0.3 rad/s2. f) Suppose these values were calculated without the disc attached. If the disc has mass 4.5 kg and diameter 25 cm, by how much should the total moment of inertia increase when the disc is added to the apparatus?Explanation / Answer
f) momentum of inertia of disk I=1/2*M*R^2
=0.5*4.5kg*0.125m^2=0.035kg-m^2
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.