A car traveling at 20 m/s turns a corner with a turn-radius of60 meters. What is
ID: 1754888 • Letter: A
Question
A car traveling at 20 m/s turns a corner with a turn-radius of60 meters. What is the magnitude of the car's acceleration duringthe turn, in m/s2? What is the car's angular velocity, inrad/s?
I need to know the steps required to solve the problem tothree significant figures.A car traveling at 20 m/s turns a corner with a turn-radius of60 meters. What is the magnitude of the car's acceleration duringthe turn, in m/s2? What is the car's angular velocity, inrad/s?
I need to know the steps required to solve the problem tothree significant figures.Explanation / Answer
Given that the iniital velocity is u = 20 m/s Radius is r = 60 m ---------------------------------------------------------------------------- The accelarationis a = u2 /r =(20m/s)2 / 60m =6.66 m/s2 The angularvelocity is = u /r = 20m/s / 60m = 0.33 rad/sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.