A car starts from rest and travels for 5.0s with a uniform acceleration of +1.8
ID: 1763526 • Letter: A
Question
A car starts from rest and travels for 5.0s with a uniform acceleration of +1.8 m/s2. Thedriver then applies the brakes, causing a uniform acceleration of-3.0m/s2. If the brakes are applied for 1.0 s, determine each of the following. (a) How fast is the car going at the end of thebraking period?1 m/s
(b) How far has it gone?
2 m
Part b A parachutist with a camera descends in free fall at a speedof 11 m/s. The parachutist releases thecamera at an altitude of 140 m.
(a) How long does it take the camera to reach theground?(a) How fast is the car going at the end of thebraking period?
1 s
(b) What is the velocity of the camera just before it hits theground?
2 m/s
1 m/s
(b) How far has it gone?
2 m
Part b A parachutist with a camera descends in free fall at a speedof 11 m/s. The parachutist releases thecamera at an altitude of 140 m.
(a) How long does it take the camera to reach theground?
1 s
(b) What is the velocity of the camera just before it hits theground?
2 m/s
Explanation / Answer
part a----------- u=0 a=1.8 t=5 v=u+a*t v=0+1.8*5 v=9 m/s now a=-3 u=9 v=velocity after breaking period t=1 v=u-a*t v=9-3*1 v= 6 m/s (ans ) during first 5 s the car traveled s1 m s1=u*t+(1/2)*a*t2s1=0+(1/2)*1.8*52 s1=22.5 m during the next 1 s the car traveled s2 m s2=9*1-(1/2)*3*12 s2=9-1.5 s2=7.5 m total distance traveled from rest=22.5+7.5=30 m part b---------- initial velocity of the camera=11 m/s towards the ground h=140 m velocity when it hit the ground=v v2=u2+2*g*h v2=112+2*9.8*140 v=53.53 m/s (ans) time taken to reach the ground=t v=u+g*t 53.53=11+9.8*t t=4.34 s (ans)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.