Light with a 400nm wavelength is incident on a metallicsurface with a work funct
ID: 1754718 • Letter: L
Question
Light with a 400nm wavelength is incident on a metallicsurface with a work function of 2eV. a) What is the maximum velocity of the ejectedphotoelectrons? b) What stopping potential is required for thesephotoelectrons? c) What is the cutoff wavelength for this system? d) What is the meaning of the cutoff wavelength?Please show ALL your work (withnumbers and units), and I promise to ratelifesaver! Light with a 400nm wavelength is incident on a metallicsurface with a work function of 2eV. a) What is the maximum velocity of the ejectedphotoelectrons? b) What stopping potential is required for thesephotoelectrons? c) What is the cutoff wavelength for this system? d) What is the meaning of the cutoff wavelength?
Please show ALL your work (withnumbers and units), and I promise to ratelifesaver!
Explanation / Answer
a) We know that The maximum kinetic energy of the photo electrons is Kmax= (hc)/ - The maximum velocity of the photo electrons are v ={2[(hc)/ - ]/m} Here h =6.626*10-34Js c =3*108 m/s = 400*10-9m = 2(1.6*10-19)J m=9.11*10-31kg b) Stopping potential is required for these photoelectronsare Vstop = (1/2mv2)/e c) The cutoff wavelength for this system is o = /(hc) Substitute the values.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.