Light with a frequency of 6.8×10 14 Hz is travelling through glass and strikes a
ID: 1547761 • Letter: L
Question
Light with a frequency of 6.8×1014 Hz is travelling through glass and strikes a glass/air interface as shown above. Angle X1 is 29.0o to the normal. Some of the light emerges from the glass and some is reflected back into the glass.
a.) If the index of refraction for this glass is 1.36, what is the value of angle X3?
b.) What is the value of angle X2?
c.) What is the speed of light in this glass?
d.) What is the wavelength of this light in the glass?
e.) Finally, what is the largest angle that the light in this glass could make with the normal and still produce an emergent ray into air?
air glass X1 X2Explanation / Answer
Given:
frequency = 6.8×1014 Hz
Angle X1 = 29 degrees
refraction for this glass = 1.36
sin(x3) / sin(x1) = n(glass)/n(air) = 1.36/1 (law of Snellius)
sinx(3) = sin(x1)*1.36
sinx3 = sin(29)*1.36
sinx3 = 0.7847
x3 = 41.24°
sin(x2) / sin(x3) = n(glass)/n(air) = 1.36/1 (law of Snellius)
sinx(2) = sin(x3)*1.36
sinx2 = sin(41.24)*1.36
x2 = 63.70°
speed in air/speed in glass = 1.36/1
3*10^8 m/s / 1.36 = speed in glass = 2.205*10^8 m/s
wavelength = c/f = 2.205*10^8/(6.8*10^14) = 3.24*10^-7 m
x3 is 90° in the border case
sin(x1)/sin(x3) = 1/1.36
sinx1/1 = 1/1.36
sinx1 = 47.33° --- maximum angle
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.