A car and driver weighing 7360 N passes a sign stating \"BridgeOut 26.5 m Ahead.
ID: 1754350 • Letter: A
Question
A car and driver weighing 7360 N passes a sign stating "BridgeOut 26.5 m Ahead." She slams on the brakes and the car deceleratesat a constant rate of 9.9 m/s2 . The acceleration due to gravity is 9.8 m/s2 . What is the magnitude of the work done stopping the car if thecar just stops in time to avoid diving into the water? Ans.in units of J. A car and driver weighing 7360 N passes a sign stating "BridgeOut 26.5 m Ahead." She slams on the brakes and the car deceleratesat a constant rate of 9.9 m/s2 . The acceleration due to gravity is 9.8 m/s2 . What is the magnitude of the work done stopping the car if thecar just stops in time to avoid diving into the water? Ans.in units of J.Explanation / Answer
We must find the initial velocity of the car Let it be u . Final velocity(v) =0 acceleration = -9.9 m/s2 Distance = 26.5 m Using the formula v2-u2=2aS Putting the values 02 - u2 = 2*-9.9*26.5 u = 22.9 m/s Also mass of car and driver = weight / g = 7360 / 9.8 = 751 kg Also as finally kinetic energy is zero . From work energy theorem , Net work done = change in energy Here Change in energy = Final - initial energy = 0 - m*velocity2/2 = -751*22.92/2 = -1.97*105 J Magnitude of work done = 1.97*105 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.