A car and a truck carelessly approach an intersection and collide. The car and t
ID: 1440319 • Letter: A
Question
A car and a truck carelessly approach an intersection and collide. The car and truck became so mangled that they stick together and their wheels lock up. Together they skid along the pavement to a stop. As physicists, you are called upon to help investigate what happened. At the scene, you see that the skid marks are 10 m long and are at an angle of 32 degrees north of west. You know a few things:
• The car was traveling west
•The truck was traveling north
• The truck is twice as massive as the car
• The coefficient of kinetic friction between rubber and asphalt is 0.67
• The wreck occurred in a 35 mph speed limit zone
Explanation / Answer
Considering mass of car is m then mass of truck will be 2m.
friction force on car and truck, f = uk N = uk (m + 2m)g = uk 3mg
so deceleration of system = f/M = uk 3m g / (m +2m) = uk g
a = - 0.67 x 9.8 = 6.57 m/s^2
using vf^2 - vi^2 = 2ad to find speed lockedup car truck just after collision.
0^2 - v^2 = 2(-6.57)(10)
v =11.46 m/s
suppose initial speed of car is Vc and initial speed of truck was Vt (just beforce collision)
Applying momentum conservation for collision,
m Vc(-i) + 2m Vt (j) = (m + 2m) v (-cos32i + sin32j )
-Vc i + 2 Vt j = - 29.16 i + 18.22 j
so Vc = 29.16 m/s and Vt = 18.22 m/s
Speed of car = 29.16 x (1/1609) mile /(1/3600)hr = 65.24 mph
Speed of truck = 18.22 x (1/1609) mile /(1/3600)hr = 40.77 mph
so both truck and car were out of speed limit zone.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.