A platinum wire of diameter 2.9 mm is connected in series to a 50 F capacitor an
ID: 1753647 • Letter: A
Question
A platinum wire of diameter 2.9 mm is connected in series to a 50 F capacitor and a 0.00068 H inductor to form an RLC circuit. The resistivity of platinum is 1.1 × 107 · m. Calculate the length of the platinum wire when the current is critically damped. An- swer in units of m. A platinum wire of diameter 2.9 mm is connected in series to a 50 F capacitor and a 0.00068 H inductor to form an RLC circuit. The resistivity of platinum is 1.1 × 107 · m. Calculate the length of the platinum wire when the current is critically damped. An- swer in units of m.Explanation / Answer
Given :Diameter of the platinum wire (d) = 2.9 mm = 2.9 x 10-3 m Capacitance is : C = 50 F = 50 x 10-6 F Inductance is : L = 0.00068 x 10-6 H Under critically damped condition the resistance becomes: R = Rc = (4 L / C) = (4* 0.00068 x 10-6 )/ 50 x 10-6 = 0.007375 We know that : R = l / A Length of the wire is : l = R A / = (0.007375 * (1.45 x10-3 m)2 / 1.1 ×107 · m. = ---------- m solve for the length of the wire . Hope this helps u!
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.