A bowling ball on a frictionless pendulum is raised to aheight of 0.20 metres fr
ID: 1752211 • Letter: A
Question
A bowling ball on a frictionless pendulum is raised to aheight of 0.20 metres from its lowest point and released. At the lowest point of its swing the string is cut by asharp blade and the bowling ball falls freely under gravitytill it hits the ground. The mass of the bowling ball is 5.0 kg. a) What is the speed of the bowling ball at the instant thestring is cut? b) If the bowling ball is 0.8 m above the ground when thestring is cut, how far does it travel horizontally, before hittingthe ground? Thanks. A bowling ball on a frictionless pendulum is raised to aheight of 0.20 metres from its lowest point and released. At the lowest point of its swing the string is cut by asharp blade and the bowling ball falls freely under gravitytill it hits the ground. The mass of the bowling ball is 5.0 kg. a) What is the speed of the bowling ball at the instant thestring is cut? b) If the bowling ball is 0.8 m above the ground when thestring is cut, how far does it travel horizontally, before hittingthe ground? Thanks.Explanation / Answer
a) Using mgh=1/2mv2 find v v=(2gh) v=(2*9.8m/s2*.20m) v=1.98m/s b) find t using d=1/2at2 d=y=0.8m 0.8m=1/2*9.8m/s2*t2 solving for t t=((2*0.8m)/9.8m/s2) t=0.4s find x using x=vxt x=1.98m/s2*0.4s x=0.8m solving for t t=((2*0.8m)/9.8m/s2) t=0.4s find x using x=vxt x=1.98m/s2*0.4s x=0.8mRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.