My problem asks.. Figure 6-24 shows an initially stationary block of mass m on a
ID: 1752072 • Letter: M
Question
My problem asks..Figure 6-24 shows an initially stationary block of mass mon a floor. A force of magnitude 0.500mg is then appliedat upward angle = 20°. What is the magnitude ofthe acceleration of the block across the floor if(a)s = 0.640 andk = 0.540 and(b)s = 0.410 andk = 0.340? I got a but for b I tried 1.27 and 1.47 for an answer... whatam I doing wrong??? My problem asks..
Figure 6-24 shows an initially stationary block of mass mon a floor. A force of magnitude 0.500mg is then appliedat upward angle = 20°. What is the magnitude ofthe acceleration of the block across the floor if(a)s = 0.640 andk = 0.540 and(b)s = 0.410 andk = 0.340? I got a but for b I tried 1.27 and 1.47 for an answer... whatam I doing wrong???
Explanation / Answer
Given : Mass ( m ) = 500mg Angle ( ) = 20o (b)s = 0.410and k = 0.340 a = g [ k - m ksin - m cos ] = 9.8 [ 0.340 - ( 0.5 ) ( 0.340) sin20o - ( 0.5 ) cos 20o ] = 1.84 a = g [ s - m ssin - m cos ] = 9.8 [ 0.410 - ( 0.5 ) ( 0.410) sin20o - ( 0.5 ) cos 20o ] = ----- Solve it I hope it helps youRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.