A guitar string is 80 cm long andhas a mass of 3.6 g. The distance from the brid
ID: 1750562 • Letter: A
Question
A guitar string is 80 cm long andhas a mass of 3.6 g. The distance from the bridge to the supportpost is L = 60 cm, and the string is under a tension of501 N. What is the frequency of thefundamental?Hz
What is the frequency of the first overtone?
Hz
What is the frequency of the second overtone?
Hz A guitar string is 80 cm long andhas a mass of 3.6 g. The distance from the bridge to the supportpost is L = 60 cm, and the string is under a tension of501 N. What is the frequency of thefundamental?
Hz
What is the frequency of the first overtone?
Hz
What is the frequency of the second overtone?
Hz
Explanation / Answer
The fudamental frequency is given by f = (1/(2l))((TL)/m) Here m = 3.6*10^-3 kg T = 501 N L = 0.80m l = 0.60 m Substitute the values for f. The frequency of the first overtone is f1 = 2f The frequency of the second overtone is f2 =3f Substitute the values.Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.