A guitar string has a mass density of 1.50 grams/meter. If the length of the str
ID: 1400503 • Letter: A
Question
A guitar string has a mass density of 1.50 grams/meter. If the length of the string is 0.700 m, what tension should you put on the string to tune it to an A ( frequency of 440 Hz assume the note is the fundamental frequency of the string - it is.)? (should look like '258 N') A guitar string has a mass density of 1.50 grams/meter. If the length of the string is 0.700 m, what tension should you put on the string to tune it to an A ( frequency of 440 Hz assume the note is the fundamental frequency of the string - it is.)? (should look like '258 N')Explanation / Answer
For fundamental frequency
Wavelength = 2L = 2 x 0.70 = 1.4 m
Wave speed = wavelength * frequency
v = 1.4 * 440 = 616 m/s
And wave speed on string v = sqrt( T / linear density)
and linear density = 1.50 g / m = 0.0015 kg /m
616 = sqrt(T / 0.0015 )
T = 569.18 N Or 569 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.