A group of young businesswomen wish to open a high fashion boutique in a vacant
ID: 3351144 • Letter: A
Question
A group of young businesswomen wish to open a high fashion boutique in a vacant store but only if the average income of households in the area is at least $25,000. A random sample of 9 households showed the following results. $28,000 $24,000 $26,000 $25,000 $23,000 $27,000 $26,000 $22,000 $24,000 Compute the sample mean a. b. Compute the variance c. Calculate the standard deviation. d. Compute the first quartile. e. Calculate the third quartile. f. What is the interquartile range? Use the above measurements of central location and dispersion to summarize income. g.Explanation / Answer
SolutionA:
samplemean=sum/total
=28000+24000+26000+25000+23000+27000+26000+22000+24000/9
=225000/9
=25000
mean=25000
SOlutionb
variance=3750000
variance is computed as below
Solutionc:
std deviation=sqrt(3750000)
=1936.492
Solutiond:
Q1
arrange numbers in AO
22000 23000 24000 24000 25000 26000 26000 27000 28000
the bottom half is
22000 23000 24000 24000
the median of these numbers is 23500
Q1=23500
the firs quartile of the dataset is 23500
POST REST OF THE QUESTIONS SEPERATELY
X xbar x-xbar (x-xbar)^2 28000 25000 3000 9000000 24000 25000 -1000 1000000 26000 25000 1000 1000000 25000 25000 0 0 23000 25000 -2000 4000000 27000 25000 2000 4000000 26000 25000 1000 1000000 22000 25000 -3000 9000000 24000 25000 -1000 1000000 3750000 total 30000000 n-1=9-1=8 variance=(30000000/8) variance' 3750000Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.