Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A spherical mirror has a focal length of 0.3m. The images ofan object is at a po

ID: 1750541 • Letter: A

Question

A spherical mirror has a focal length of 0.3m. The images ofan object is at a point 0.6m from the mirrow's surface along its axis. a) Is the mirrow surface convex or concave?(Explainanswer) b)Where is the object located? Is the image real orvirtual?(Explain answer) c) If the image is 0.05 meters high, what is the size of theobject? Is it upright or inverted?(Explain answer) d) What is the radius of curvature of the mirrow? A spherical mirror has a focal length of 0.3m. The images ofan object is at a point 0.6m from the mirrow's surface along its axis. a) Is the mirrow surface convex or concave?(Explainanswer) b)Where is the object located? Is the image real orvirtual?(Explain answer) c) If the image is 0.05 meters high, what is the size of theobject? Is it upright or inverted?(Explain answer) d) What is the radius of curvature of the mirrow?

Explanation / Answer

a)the mirror surface is concave.This is because the imageformed by a concave mirror is always in front of the mirror.Thistype of mirror focuses incoming parallel rays to a point in frontof the mirror. b)We know from the relation (1/f) = (1/u) + (1/v) or (1/u) = (1/f) - (1/v) f = 0.3 m = 0.3 * 100 cm = 30 cm v = 0.6 m = 0.6 * 100 cm = 60 cm u is the distance of the object from the mirror The image is real.This is because this type of mirror focusesincoming parallel rays to a point at a point in front of thespherical mirror. c)We know from the relation (v/u) = (I/O) or O = I * (u/v) O is the size of the object and I = 0.05 meters = 0.05 * 100cm = 5 cm The image of the tip of the object is located at the pointwhere the rays intersect.The angle made by rays is tan =-(O/v).The negative sign is introduced because the image isinverted,so I is taken to be negative.The magnification of theimage is M = (I/O) = -(v/u) d)the radius of curvature of the mirror is r = 2f f = 0.3 m or r = 2 * 0.3 m = 0.6 m
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote