A microwave oven uses electromagnetic radiation at 2.4GHz. What is the energy of
ID: 1748910 • Letter: A
Question
A microwave oven uses electromagnetic radiation at 2.4GHz. What is the energy of each microwave photon?My answer is 9.9*10^-6 eV The next question is where I'm a little stumped. Pleasehelp!! At what rate does a 900-W oven produce photons? ________________ photons/s A microwave oven uses electromagnetic radiation at 2.4GHz. What is the energy of each microwave photon?
My answer is 9.9*10^-6 eV The next question is where I'm a little stumped. Pleasehelp!! At what rate does a 900-W oven produce photons? ________________ photons/s
Explanation / Answer
Frequency f = 2.4 * 10 ^ 9 Hz energy E = h f where h = planck's constant = 6.625 * 10 ^-34 J s from this E = 15.9 * 10 ^ -25 J Power P = 900 W energy per second E ' = 900 J So, rate of photons produced = E ' / E = 56.603 * 10 ^ 25 photons / sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.