A microphone is located on the line connecting two speakers that are 0.800 m apa
ID: 1486902 • Letter: A
Question
A microphone is located on the line connecting two speakers that are 0.800 m apart and oscillating in phase. The microphone is 2.55 m from the midpoint of the two speakers.What are the lowest two frequencies that produce an interference maximum at the microphones location. A microphone is located on the line connecting two speakers that are 0.800 m apart and oscillating in phase. The microphone is 2.55 m from the midpoint of the two speakers.
What are the lowest two frequencies that produce an interference maximum at the microphones location.
What are the lowest two frequencies that produce an interference maximum at the microphones location.
Explanation / Answer
distance from source to one speaker, r1 = 2.55 - 0.8/2
= 2.15 m
distance from source to second speaker, r2 = 2.55 + 0.8/2
= 2.95 m
so, path diffrence, r2 - r1 = 0.8 m
for interference maximum,
path diffrence, r2 - r1 = n*lamda (n = 1,2,3,4,...)
0.8 = n*(v/f)
0.8 = n*(340/f)
f = n*(340/0.8)
= 425*n (n = 1,2,3,4,.....)
so, f1 = 425 hz <<<<<<-------------Answer
f2 = 2*425
= 950 hz <<<<<<-------------Answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.