The equation of a transverse wave traveling along a very longstring is given by
ID: 1748163 • Letter: T
Question
The equation of a transverse wave traveling along a very longstring is given by y = 6.0sin(0.027x +5.0t), wherex and y are expressed in centimeters andt is in seconds. Determine the following values. (a) the amplitude1 cm
(b) the wavelength
2 cm
(c) the frequency
3 Hz
(d) the speed
4 cm/s
(e) the direction of propagation of the wave 5 +x
-x
+y
-y
(f) the maximum transverse speed of a particle in the string
6 cm/s
(g) the transverse displacement at x = 3.5 cm whent = 0.26 s
7 cm (a) the amplitude
1 cm
(b) the wavelength
2 cm
(c) the frequency
3 Hz
(d) the speed
4 cm/s
(e) the direction of propagation of the wave 5 +x
-x
+y
-y
(f) the maximum transverse speed of a particle in the string
6 cm/s
(g) the transverse displacement at x = 3.5 cm whent = 0.26 s
7 cm 5 +x
-x
+y
-y
5 +x
-x
+y
-y
5
Explanation / Answer
This is in the form y=A sin(kx-t+) A=amplitude=6cm k=2/ 0.027=2/ =116.35cm =2f 5=2f f=2.5Hz speed v=dy/dt=6*5*-cos(0.027x+5t)cm/s The maximum speed is when cos=1 For displacement plug in the values. Hence we get by it.Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.