The equation of a transverse wave traveling along a very longstring is given by
ID: 1748135 • Letter: T
Question
The equation of a transverse wave traveling along a very longstring is given by y = 6.0sin(0.027x +5.0t), wherex and y are expressed in centimeters andt is in seconds. Determine the following values. (a) the amplitude1 cm
(b) the wavelength
2 cm
(c) the frequency
3 Hz
(d) the speed
4 cm/s
(e) the direction of propagation of the wave 5 +x
-x
+y
-y
(f) the maximum transverse speed of a particle in the string
6 cm/s
(g) the transverse displacement at x = 3.5 cm whent = 0.26 s
7 cm
Section 16-5 The Speed of a TravelingWave (a) the amplitude
1 cm
(b) the wavelength
2 cm
(c) the frequency
3 Hz
(d) the speed
4 cm/s
(e) the direction of propagation of the wave 5 +x
-x
+y
-y
(f) the maximum transverse speed of a particle in the string
6 cm/s
(g) the transverse displacement at x = 3.5 cm whent = 0.26 s
7 cm 5 +x
-x
+y
-y
5 +x
-x
+y
-y
5
Explanation / Answer
Given by y = 6.0sin(0.027x +5.0t), cmpare this with y = A sin ( kx + w t ) we get amplitude A= 6 cm propagation constant k = 0.027 So, wavelength = 2 / k = 74.074 cm angular frequency w = 5 So, frequency f = w / 2 = 2.5 Hz speed v = w / k = 185.185 cm / s wave travel in -y axis Maximum speed V = A w = 94.24 cm / sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.