A Young\'s double slit apparatus has the slit separation of0.12mm and the distan
ID: 1747808 • Letter: A
Question
A Young's double slit apparatus has the slit separation of0.12mm and the distance between the slits and the viewing screen is55 cm.a) If monochromatic light of wavelength=550*10-9mpasses throughthe slits, calculate the distance between the central (bright)fringe and the adjacent bright fringe
b) Now imagine that you are using X-rays,= 1*10-9 m instead of visible light in thisexperiment. What would the slit separation need to be in order tohave the distance between these first two bright fringes be 1cm.
Explanation / Answer
the slit separation is d = 0.12 mm the distance between the slits and the viewing screen is D =55 cm = 55 * 10^-2 m a)wavelength of monochromatic lightis =550*10-9 m the distance between the central (bright) fringe and theadjacent bright fringe is = ( * D/d) b)wavelength of X-rays is = 1*10-9 m the distance between these first two bright fringes is = 1cm = 1 * 10^-2 m the slit separation is d = ( * D/) substitute the valuesRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.