Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A Young\'s double slit apparatus has the slit separation of0.12 mm and the dista

ID: 1676648 • Letter: A

Question

A Young's double slit apparatus has the slit separation of0.12 mm and the distance between the slits and the viewing screenis 55cm. (A) If monochromatic light of wavelength =550 x10-9 m passes through the slits, calculate thedistance between the central (bright) fringe and the adjacentbright fringe. (B) Now imagine that you are using X-rays, = 1 x10-9 m instead of visible light in this experiment. Whatwould the slit separation need to be in order to have the distancebetween these two bright fringes be 1 cm? Thanks for any help! A Young's double slit apparatus has the slit separation of0.12 mm and the distance between the slits and the viewing screenis 55cm. (A) If monochromatic light of wavelength =550 x10-9 m passes through the slits, calculate thedistance between the central (bright) fringe and the adjacentbright fringe. (B) Now imagine that you are using X-rays, = 1 x10-9 m instead of visible light in this experiment. Whatwould the slit separation need to be in order to have the distancebetween these two bright fringes be 1 cm? Thanks for any help!

Explanation / Answer

the slit separation is d = 0.12 mm the distance between the slits and the viewing screen is D =55 cm = 55 * 10^-2 m a)wavelength of monochromatic lightis  =550*10-9 m the distance between the central (bright) fringe and theadjacent bright fringe is = ( * D/d)

b)wavelength of X-rays is = 1*10-9 m the distance between these first two bright fringes is = 1cm = 1 * 10^-2 m the slit separation is d = ( * D/) substitute the values
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote