A Young\'s double-slit apparatus is set up. A screen is positioned 1.60 m from t
ID: 1568458 • Letter: A
Question
A Young's double-slit apparatus is set up. A screen is positioned 1.60 m from the double slits and the spacing between the two slits is 0.040 0 mm. The distance between alternating bright fringes is 1.42 cm. What is the light source wavelength? (1 nm= 10^-9 m) a. 710 nm b. 490 nm c. 280 nm d. 355 nm If the 2nd order fringe in Young's double-slit experiment occurs at an angle of 45.0 degree, what is the relationship between the wavelength lambda and the distance between slits, d? a. d = 1.41 lambda b. d = 2.00 lambda c. d = 2.83 lambda d. d = 4.00 lambdaExplanation / Answer
Young's double-slit experiment
path difference = d*sintheta
for bright fringe
path difference = m*lambda
d*sintheta = m*lambda
for small angles sintheta = tantheta = y/R
d*y/R = m*lambda
y = m*lambda*R/d
d = slit width
m = order of bright fringe
R = distance between screen and slit
y = position of bright fringe on screen
for m = 1
y1 = lambda*R/d
for m = 2
y2 = 2*lambda*R/d
fringe width dy = y2 - y1
dy = lambda*R/d
1.42*10^-2 = lambda*1.6/(0.04*10^-3)
lambda = 355 nm <<<-----------answer
============
4)
d*sintheta = m*lambda
d*sin45 = 2*lambda
d/sqrt2 = 2*lambda
d = 2*sqrt2*lambda
d = 2.83*lambda
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.